Hedeflerimize ulaşmak için kurduğumuz hayaller vardır. Hayatta bu hayallere ulaşırken bize seçenekler sunar ve genellikle karar anlarımızda birden fazla seçenek arasında kalırız. Peki, karşımıza ilk çıkan fırsatı değerlendirmeli miyiz? Yoksa önümüze çıkacak diğer fırsatları mı beklemeliyiz? Bu ikilem aslında hayattın her anında karşımıza çıkar. İşte tam bu noktada bir seçim yapmak zorundayızdır. Her zaman yüzde elli şansımız vardır.

Seçimimiz ne olursa olsun; seçemediğimizi kaybetmeyi, baştan kabul etmiş oluyoruz. Fakat unutmamamız gereken bir şey var her neyi seçersek seçelim aklımızda hep seçemediğimiz kalır.

Bu yüzden “keşke” lerinizi hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarın. Bir seçim yapmam gerekiyordu ve yaptım diye düşünün.

Hepimiz aslında inisiyatif almadan bir yerlere gelemeyeceğimizi biliyoruz. Sadece hayal etmek ve çalışıp çabalamadan, her şeyin önümüze altın bir tepside sunulmasını beklemek, yaptığımız en büyük hatalardan biridir. Sokrates’in bu konu hakkındaki sözünü çok severim. “Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” Sokrates.

Hayal kurmak, hayallerinize ulaşırken çıkacağımız ilk basamaktır. Sonraki basamaklarda ise, adımlarımızı planlı bir şekilde atarak sizi hedefimize götürecek en kısa yolları seçmelisiniz.

Neler yaparsam hayallerime daha kolay ulaşabilirim?

İzlemem gereken en kısa yol haritası nedir?

Kendimde geliştirmem gerekenler konular neler?

Gibi sorulara verdiğimiz cevaplar doğrultusunda kendimizi geliştirerek eksik olduğumuz yönlerimizi belirlemeli ve hayatta karşı daha planlı olmalıyız. Aksi takdirde zaman kayıpları gideceğiniz yolu uzatır.

“İnsanlar sadece bir şeyden yorgun düşerler; kararsızlıktan.” Stefan Zweig. Kararlarınızı vermeli ve yola devam etmelisiniz. Yolda beklemek sizi asla ileri götürmez. Cesaret ve inançla hareket ederek ilerlediğinizi göreceksiniz.

Tabi ki seçim yaparken aklınız da en çok şu soru olacaktır. Seçtiğim bu yeni yolda mutlu olacak mıyım? Bu sorunun tek cevabı vardır. O da zamana bırakıp, bekleyip görmektir. Dediğim gibi seçimlerimizin sonuçları yüzde ellidir. Hangi yolu seçerseniz seçin; sizi sevenler, size destek verecek ve yanınızda olacaktır.